Zielenina na papierze: wywiad z Magdaleną Cielengą-Wiaterek

Magdalena Cielenga-Wiaterek przy podpisywaniu Zieleniny

Magdalena Cielenga-Wiaterek przy podpisywaniu Zieleniny

W maju na naszym rynku pojawiła się kolejna bezmięsna książka znanej blogerki. Autorką nowego kulinarnego bestsellera jest Magdalena Cielenga-Wiaterek, prowadząca popularną Zieleninę.

Wegarnia przepytała autorkę o wrażenia po premierze Zieleniny na talerzu.

Wegarnia: Zacznijmy od końca: co czuje autorka, gdy po raz pierwszy trzyma w rękach wydrukowany egzemplarz swojej książki?

Magdalena Cielenga-Wiaterek: Jest to dość surrealistyczne uczucie. Przyznaję, że dotarło do mnie dopiero, gdy pierwszy raz zobaczyłam książkę na półce w księgarni, wcześniej, mimo że miałam już pokaźne pudło z Zieleniną w domu, ciągle wydawało mi się to nierzeczywiste.  Jest to wrażenie nieporównywalne do niczego, sprawiające ogromną radość i satysfakcję!

Masz duże doświadczenie w pisaniu o jedzeniu i prezentowaniu przepisów. Czy praca nad książką była przez to łatwiejsza? Czy może pojawiły się jakieś wyzwania?

MCW: Tak, od ponad 5 lat prowadzę kulinarnego bloga Zielenina, prowadzę warsztaty i pokazy kulinarne, a ostatnio także szkolenia kulinarne dla profesjonalistów i nie tylko. Wymyślanie nowych przepisów to generalnie moja codzienność, ale przyznaję, że to jednocześnie  moja ogromna pasja i przepadam za wymyślaniem nowych potraw, więc praca nad książką była dla mnie ogromną frajdą.

Wyzwań oczywiście była masa, książka musiała zawierać szeroki przekrój lokalnych produktów, więc musiałam tworzyć przepisy tak, aby wybór dań, a zarazem składników był dobrze zróżnicowany. Oczywiście zdjęcia też musiały być tak wystylizowane, żeby układ się nie powtarzał, a potrawy prezentowały atrakcyjnie. Był to duży sprawdzian mojej kreatywności, który mam nadzieję, że zdałam!

Celująco! A skąd pomysł na taki a nie inny podział książki? Od początku wiedziałaś, jak będzie wyglądała? Czy koncepcja zmieniała się w trakcie powstawania „Zieleniny na talerzu„?

MCW: Od początku miałam jasną koncepcję książki, wiedziałam dokładnie, jak ma wyglądać i z jakich rozdziałów się składać.

Sama na co dzień gotuję zgodnie z porami roku, moja kuchnia jest oparta na lokalnych produktach, takie też dania prezentuję na blogu. W trakcie prac nad książką zdecydowaliśmy o rozszerzeniu materiału i doszły jeszcze mini sałatki/surówki przy daniach głównych, żeby książka była jeszcze bogatsza w tytułową zieleninę ;-)

 

#Zielenina jest tak pięknie wydana! wegarnia.pl – smialo kupujcie :)

A photo posted by @wegarnia.pl on


Co dalej? Planujesz kolejną książkę, może nowe działania związane z kuchnią?

MCW: Mam głowę pełną pomysłów, szkoda tylko, że doba nie ma 48 godzin! :) Na razie trwa promocja „Zieleniny na talerzu”, prowadzę też sporo warsztatów kulinarnych – lato sprzyja takim działaniom. Z nowości zaczęłam prowadzić szkolenia kulinarne dla profesjonalistów – to bardzo intensywny okres w moim życiu, więc dalsze plany będą się chyba precyzować już po wakacjach!

zielenina-na-talerzu-magdalena-cielenga-wiaterek

Zielenina – książka Magdy Cielengi-Wiaterek – jest do kupienia w sklepie Wegarnia.pl

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>