Zdrowie bez recepty, czyli skrobia, która leczy

„Zdrowie bez recepty, czyl skrobia, która leczy” to książka dr. McDougalla o roślinnej diecie opartej na prostych, smacznych i sycących posiłkach.

Mieć ciastko zdrowie i zjeść ciastko dużo – jak? Według dr. McDougalla za sprawą wysokowęglowodanowej wersji diety roślinnej. W swoich zaleceniach żywieniowych McDougall opiera się na wieloletniej obserwacji swojego organizmu, pacjentów oraz analizie dziesiątek badań wspólczesnych. Jego dieta jest popularna przede wszystkim dzięki prostocie zaleceń.

Choć język, jakim posługuje się dr John McDougall może wydawać się pełen emocji, a relacje osób, które skorzystały z jego diety nieco „fanatyczne”, sama publikacja jest bardzo rzetelna i pełna konkretnych informacji. Na poparcie swoich tez McDougall podaje sprawdzone liczby, statystyki i dane, a sama lista źródeł zajmuje 20 stron.

 

Zdrowie bez recepty, czyli skrobia, która leczy

Zdrowie_bez_recepty_McDougall

„Jedz to, co lubisz, odzyskaj zdrowie i schudnij raz na zawsze!” – obiecuje okładka książki, a w środku dr John McDougall robi wszystko, co w jego mocy, żeby przekonać czytelników, że to możliwe.

Zmorą wielu odchudzających się osób są zalecenia dotyczące ograniczeń. Dieta dr. McDougalla jest popularna przede wszystkim dlatego, że pozwala na jedzenie… ziemniaków. Jak zapewnia autor, skrobia od tysiącleci była podstawowym pożywieniem dla ludzi, a to, że o tym zapomnieliśmy, doprowadziło do znacznego pogorszenia stanu zdrowia społeczeństw w krajach wysoko rozwiniętych.

Swoje zalecenia McDougall oparł o lata praktyki lekarskiej, obserwacji i doświadczeń na samym sobie. Jednak dr McDougall nie pozostawia złudzeń – samo odstawienie produktów pochodzenia zwierzęcego nie gwarantuje zdrowia. W rozdziale „Otyli weganie” przypomina, że wysoko przetworzona żywność w wersji roślinnej jest niemal równie szkodliwa, co mięsne i serowe fast foody. Dlatego swoim pacjentom (oraz czytelnikom książki) proponuje setkę zdrowych przepisów, opracowanych przez jego żonę, Mary McDougall.

Żeby ułatwić pacjentom przejście na weganizm, nie oczekuje od nich skrupulatnego zliczania miligramów produktów, pilnowania mikro- i makroelementów czy kalorii, lecz dietę opartą o zdrowy rozsądek i kilka prostych zasad, a proponowane przez niego przepisy są przyjazne nawet dla osób bez dużego doświadczenia w kuchni oraz tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków.

„Zdrowie bez recepty, czyli skrobia, która leczy” to propozycja dla każdego, kto chce zostać weganinem lub poprawić swój sposób odżywiania już na diecie roślinnej. Dzięki łatwym przepisom i konkretnym, wyjaśnionym prostym językiem zaleceniom, dieta McDougalla jest przyjazna dla każdego, kto pragnie zmienić swój sposób odżywiania na lepszy. W książce znajdują się także ułatwiające zmianę diety: przykładowy jadłospis na siedem dni, listę produktów, w które warto zaopatrzyć kuchnię oraz miejsce na rozpisanie tygodniowego planu posiłków.

Recenzja ukazała się w magazynie Vege

Z opisu wydawcy:

Większość osób na tej diecie przestaje mieć problemy z ciśnieniem, cholesterolem i trawieniem. W wielu przypadkach pacjenci przestają brać dotychczasowe leki i suplementy. W odróżnieniu od medycyny tradycyjnej, dieta roślinna oparta na skrobi nie leczy objawów, lecz przyczyny chorób, takich jak otyłość, choroby serca czy cukrzyca. Właściwie dobrana dieta może działać jak lekarstwo.

Dr McDougall nie boi się mówić prawdy na temat skutków tzw. diety zachodniej i wpływu produktów odzwierzęcych na stan zdrowia. Traktuje pacjenta jak partnera – uważa, że każdy musi zrozumieć, jakie są korzyści spożywania skrobi, aby tę dietę konsekwentnie i świadomie stosować. Jasno tłumaczy wpływ odżywiania na ludzki organizm oraz obala mity żywieniowe.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>