Premiera: „Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin”

„Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin” to 140 przepisów przygotowanych przez Run Vegan pod czujnym okiem Damiana Parola. Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski, organizatorzy Biegu Wegańskiego, stworzyli książkę, z której wiele wyniosą i biegacze, i roślinożercy. 

kuchniadlabiegaczysrodek

Damian Parol, wyspecjalizowany w roślinnym odżywianiu dietetyk, sprawdził je pod kątem zawartości mikro- i makroskładników. Jak sam pisze na swojej stronie pilnował i krzyczał, „jak dawali za dużo syropu z agawy lub oleju koksowego”.

 

Poza przepisami „Kuchnia dla biegaczy” zawiera dietetyczne wprowadzenie, informacje praktyczne dotyczące weganizmu, w tym odpowiedzi na nurtujące dla wielu pytania, np. czy weganizm jest drogi? Jak zmienić dietę? Jak wyglądają wegańskie zakupy? Całość uzupełniają historie z tras biegowych ( w tym ze stumilowego biegu górskiego w Chorwacji!) i świetne zdjęcia.

 

12039298_895766513805736_2495267086124627690_n

przycisk1

 

Ponieważ każdy przepis został opatrzony informacjami dotyczącymi kaloryczności oraz podaży białka, tłuszczu i węglowodanów, wszystkie produkty wykorzystane do danej potrawy zostały dokładnie zważone. Autorzy przyznają, że sami nie stosują się tak rygorystycznie do odmierzania składników, jednak żeby zapewnić swoim czytelnikom jak najbardziej rzetelne informacje co do kaloryczności i zawartości składników odżywczych, sprawdzali każdą potrawę wielokrotnie, upewniając się w kwestii proporcji oraz dokonując drobnych poprawek, zgodnie z zaleceniami Damiana Parola i własnych kubków smakowych.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>