„Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie”

Wydawnictwo Nomos wydało „Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie” DeGrazii. Przeczytaj darmowy fragment i recenzje.

Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie - David DeGrazia

Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie – David DeGrazia

Z opisu wydawcy:

Czy zwierzęta posiadają prawa osobiste? Jeżeli tak, to jakie następstwa niesie za sobą ten fakt? Jak wygląda życie psychiczne zwierząt i jak należy rozumieć ich dobro? David DeGrazia udziela odpowiedzi na te pytania, a następnie bada ich konsekwencje dla sposobu w jaki traktujemy zwierzęta. Kontekstem jego rozważań są nasze zwyczaje żywieniowe, ogrody zoologiczne i doświadczenia naukowe.

W ramach tak zwanego szowinizmu gatunkowego (speciesism) nauczyliśmy się usprawiedliwiać krzywdę zwierząt względami ekonomii. Hodowane przemysłowo zwierzęta doznają ogromnych cierpień tylko dlatego, że tak jest taniej. W tym kontekście zawarta w książce dyskusja nad moralnym statusem zwierząt staje się niezwykle istotna.

 

Spis treści:

Przedmowa i podziękowania

Wprowadzenie

Status moralny zwierząt

Jakie są zwierzęta?

Krzywdy cierpienia, zamknięcia i śmierci

Jedzenie mięsa

Trzymanie zwierząt w domach i ogrodach zoologicznych

Doświadczenia na zwierzętach

Bibliografia, źródła i propozycje dalszej lektury

 

Jest to idealne wprowadzenie do zagadnienia. David DeGrazia napisał znakomitą rzecz, przedstawiając kluczowe problemy w wyważony sposób. Uczynił to w opracowaniu, które jest krótkie i dobrze się czyta.

Prof. Peter Singer Uniwersytet Princeton

Jestem zdania, że książkę można z całym przekonaniem polecić jako przystępne i zasługujące na uwagę opracowanie, kompetentnie popularyzujące problematykę etycznego statusu zwierząt. Jest to praktycznie pierwsze tego rodzaju opracowanie na rynku polskim, wypełniające dotkliwą lukę i przyczyniające się do zainteresowania polskich czytelników problematyką etyki traktowania zwierząt. 

Dr hab. Tomasz Pietrzykowski Uniwersytet Śląski w Katowicach

 

Download the PDF file .

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>