Nowa Jadłonomia – książka Marty Dymek

Długo wyczekiwana kolejna książka Marty Dymek, autorki Jadłonomii – bloga i książki. Jakie przepisy znajdziemy w Nowej Jadłonomii?

Nowa Jadłonomia - książka Marty Dymek

Nowa Jadłonomia – kup teraz

W swojej drugiej książce Marta Dymek postanowiła skupić się jednocześnie na dwóch pasjach: gotowaniu i podróżowaniu. Przepisy w „Nowej Jadłonomii” to wynik jej doświadczeń gastronomiczno-globtroterskich.

Marta chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami z podróży na blogu, dzięki temu mniej więcej wiemy, czego się spodziewać po nowej książce. Druga Jadłonomia to – jak zdradza sam podtytuł – roślinne przepisy z całego świata, znajdziemy więc w niej klimaty afrykańskie, meksykańskie i masę azjatyckich inspiracji, choć nie zabraknie swojskich, słowiańskich smaków.

Do 20 maja w przedsprzedaży kupisz Jadłonomię 29% taniej – zajrzyj teraz!

Nowa Jadłonomia powstawała dwa lata – ten czas Marta spędziła na podróżach, podczas których nie tylko kosztowała lokalnych specjałów w różnych zakątkach globu. Odwiedzała lokalne targowiska i raczyła się street foodem, brała udział w tradycyjnych ucztach i sama próbowała sił w nieznanej sobie kuchni – słowem doświadczyła kuchni innych narodów i teraz przybywa do nas z inspirującymi przepisami na wegańskie potrawy.

Premiera książki Nowa Jadłonomia zaplanowana jest na 24 maja, więc prawdopodobnie zdążysz wręczyć ją Mamie z okazji jej święta, a na pewno zdążysz podarować ją (lub dostać!) na Dzień Dziecka.

W przedsprzedaży w Wegarni książkę kupisz w bardzo promocyjnej cenie – tak tanio jest tylko do 20 maja!

Nowa Jadłonomia - przedsprzedaż

Nowa Jadłonomia książka Marty Dymek – do kupienia na wegarnia.pl

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>