O przyzwoitym jedzeniu – recenzja

No to zaczynamy cykl naszych recenzji :)

Na pierwszy ogień pójdą tegoroczne nowości, a trochę tego było. Zaczynamy od „Jeść przyzwoicie” Karen Duve.

O czym?

„Jeść przyzwoicie” to zapis doświadczenia, jakie przeprowadziła na sobie Karen Duve – niemiecka dziennikarka. Eksperyment polegał na sprawdzeniu, jak wyglądałaby jej codzienność i samopoczucie, gdyby zmieniła dietę i styl życia. Po kolei testuje na sobie życie w wersji organicznej/bio, wegetarianizm, weganizm i na koncu frutarianizm. Historia jej codziennych zakupów i mniejszych lub większych decyzji przeplatana jest rozmowami ze zwolennikami i przeciwnikami danej diety, informacjami o chowie przemysłowym, relacjami z wizyt u lekarza i przemyśleniami autorki.

jesc_przyzwoicie-1

Czym się wyróżnia?

Brak przepisów, brak założenia, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przekonać, bardzo szerokie spojrzenie na temat: Duve porusza kwestie zdrowotne, ekologiczne, etyczne i filozoficzne. Dość zgrabnie połączone zresztą.

Podsumowując

Dla wegan, wegetarian, niezdecydowanych i niezainteresowanych taką dietą – lekko napisana, czyta się szybko, choć główna bohaterka momentami może irytować (połączenie naiwności i neofickiego zapału, nie sam pomysł ;) ). Dla osób „w temacie”, które mogą nieco znudzić znane im już fakty zdrowotne i inne, o których pisze Duve, książka będzie dobrą okazją do przypomnienia sobie, że nie wszystkim wystarczy świadomość, żeby z dnia na dzień zmienić swój sposób odżywiania i życia. Aktywiści często zapominają, jak wygląda tok myślenia przeciętnego człowieka i jak daleki może być od ich własnego podejścia. Dla tych, którzy po raz pierwszy zetkną się z tematem, będzie to sporo informacji, na które mogą nie być przygotowani (między innymi przez lekki ton całej książki), ale daje to efekt (raczej celowy) kontrastu, który burzy spokój i zmusza do myślenia. Przy tym Duve do niczego nie namawia i nie przekonuje na siłę do żadnej z opcji.

Przeczytaj również recenzję:

Sweet Piggy
Magdy z Otwartych Klatek
Organicznych Baranowskich

Recenzja z magazynu Vege:

Kolejna już na polskim rynku książka o wegetarianizmie, która nie jest poradnikiem kulinarnym! „Jeść przyzwoicie” to autobiograficzna opowieść o eksperymencie, jaki na sobie samej przeprowadziła Karen Duve, niemiecka dziennikarka. Prostym, zabawnym językiem opisała w swojej powieści etapy, przez które przechodziła w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „jak jeść?” –  ekologiczny, wegetariański, wegański, a w końcu frutariański.

Odbiór książki zależy bardzo od tego, na co się nastawimy. Zawiedzeni będą zarówno ci, którzy oczekują, że książka będzie nawoływała do rozpoczęcia diety roślinnej, jak i ci, którzy zamierzają w niej szukać żartów na temat wegan i całej reszty towarzystwa.

Autoeksperyment Duve ma jedną najważniejszą cechę: jest szczery. Wiele wypowiedzi autorki-bohaterki jest dość naiwna, a podawane przez nią informacje dla wielu czytelników będą oczywistościami. Co w żadnym wypadku nie jest minusem książki – aktywistom, angażującym się w promowanie wegetarianizmu i weganizmu pozwala na spojrzenie na ten temat oczami nowicjusza i zrozumienie, że przekonanie otoczenia do zmiany dieta nie może polegać jedynie na przedstawieniu kilku argumentów. Dlaczego? Dzięki „Jeść przyzwoicie” odpowiedź na to pytanie będzie łatwiejsza, ponieważ możemy prześledzić tok myślenia kogoś, kto jest coraz bardziej świadomy pewnych prawd na temat jedzenia, a mimo to nie zmienia z dnia na dzień swojego sposobu życia.

Dla tych, którzy z tematyką wegańską spotkają się dzięki tej książce po raz pierwszy, wiele cytatów wplatanych przez Duve będzie nowością, być może otwierającą oczy. Przy tym bezpośredni i bardzo osobisty ton powieści sprawia, że nikt nie poczuje się na siłę przekonywany do jakichś racji.

Jeść przyzwoicie kupisz na www.wegarnia.pl

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>