Esther the Wonder Pig – książka, która daje nadzieję

Najszybsza recenzja w historii Wegarni: „Esther the Wonder Pig”. Książka o najsłynniejszej śwince świata pozwala zobaczyć życie Esther i jej opiekunów od środka. To ciepła opowieść, w której humor przeplata się z trudem radzenia sobie w nowych sytuacjach, a nadzieja i radość ze świadomością realiów życia innych świń na całym świecie.

 

Esther the Wonder Pig – kim jest najsłynniejsza świnka świata?

Eshter to ważąca 650 funtów różowa kulka miłości na raciczkach. To moja definicja, choć wiele osób mogłoby skrócić ją do słowa „świnia”. Ta kwicząca ambasadorka zwierząt od kilku lat pozwala ludziom na całym świecie dostrzec inny ryjek tzw. zwierząt hodowlanych i w nienachalny sposób zaraża ich ideą praw zwierząt i szerzy weganizm.

esther_the_wonder_pig

Esther the Wonder Pig, czyli jak dwóch facetów pokochało świnię - KUP TERAZ

Jeśli nie znasz Esther, dzięki książce poznasz jej historię od samego początku, gdy pojawiła się w życiu Steve’a i Dereka, i z pewnością ją pokochasz. Jeśli już znasz tę świnkę – książka pozwoli Ci odkryć kulisy życia z nią, trudne początki i rewolucję, jakiej dokonała w życiu pary Kanadyjczyków.

Książka o Esther nie zawiera drastycznych informacji, nie jest zbyt szczegółowa, jeśli chodzi o fakty dotyczące hodowli zwierząt, dlatego świetnie nada się na prezent dla starszych dzieci. Zawarte w niej opisy i nawiązania do chowu przemysłowego nie są szczegółowe, ale skłaniają do refleksji, bez moralizowania. Steve Jenkins wyjaśnia też, dlaczego promują prawa zwierząt w taki a nie inny sposób, jednak nie krytykuje przy tym organizacji, które wybrały inną drogę.

Zanim to wszystko się zaczęło, nie byliśmy nikim ważnym. To Esther przykuła uwagę ludzi na całym świecie, a teraz nadszedł czas, by zrobić coś istotnego. Zrealizować cel. Chcieliśmy ocalić jak najwięcej zwerząt, ofiarować im dom oraz życie, jakiego mogłyby wieść w innych okolicznościach. Tylko to się liczyło.

Całą opowieść o Esther the Wonder Pig czyta się szybko i przez większość czasu z uśmiechem na twarzy. Przyznam, że kilka razy zakręciła mi się w oku łza wzruszenia – Esther (sama świnka, ale i książka o niej) daje mnóstwo nadziei na lepsze jutro dla zwierząt na całym świecie.

A przy tym autorzy – opiekunowie Esther – nie idealizują życia ze świnią pod jednym dachem. Nie ukrywają, jakie problemy sprawiała (i sprawia nadal) opieka nad tak dużym zwierzakiem w domu i mówią wprost o smutnym losie, jaki spotkał inne świnki sprzedane jako „miniaturki”. Dzięki temu książka o Esther jest jeszcze istotniejszym głosem rozsądku w debacie na temat zwierząt domowych i hodowlanych – nikt nie może zarzucić Steve’owi i Derekowi, że ich podejście do kwestii praw zwierzęcych jest oderwane od rzeczywistości.

Esther the Wonder Pig – tę książkę kupisz na wegarnia.pl

Oprócz przeuroczej historii tej trójki w książce znajdziecie kilka przepisów (oczywiście wegańskich) polecanych przez Steve’a i Dereka. Wewnątrz zamieszczona została również wkładka z kolorowymi fotografiami z życia Esther – gdy była malutka i… już nie taka malutka :)

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>